Skip to main content
Seçici Kurul Başkanı

PROF. DR. JALE PARLA

1945’te İstanbul’da doğdu. 1964’te Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, 1968’de Robert Kolej’in Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz Edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman Edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Parla’nın Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik (1985), Babalar ve Oğullar - Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri (1990), Kadınlar Dile Düşünce (Sibel Irzık ile beraber, 2004), Balkan Literatures in the Era of Nationalism (Murat Belge ile beraber, 2008), Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım (2011), Don Kişot - Yorum, Bağlam, Kuram (2017) adlı kitapları yayımlanmıştır.
Seçici Kurul Üyesi

PROF. DR. NÜKET ESEN

1949’da İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Aynı üniversitenin Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden doktorasını aldı. 1989-2016 arasında Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı ve emekli oldu.

Telif kitapları olan, Türk Romanında Aile Kurumu (1990, 1997), Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar (2006, 2010, 2012, 2017, 2020), Hikaye Anlatan Adam: Ahmet Mithat (2014) dışında pek çok kitabı yayıma hazırladı ve çok sayıda makalesi çeşitli dergilerde yayımlandı.

Seçici Kurul Üyesi

PROF. DR. SİBEL IRZIK

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecesini Indiana Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat alanından aldı. Indiana Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Auckland Üniversitesi’nde öğretim üyesi, Pittsburgh Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak yer aldıktan sonra halen Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. Yayımlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.
Seçici Kurul Üyesi

MÜGE İPLİKÇİ

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi ve The Ohio State University’den yüksek lisans derecesi aldı. İlk öykü kitabı Perende 1998 yılında yayımlandı. Ardından Columbus’un Kadınları, Arkası Yarın, Transit Yolcular, Tezcanlı Hayalet Avcıları, Kısa Ömürlü Açelyalar, Çok Özel isimler Sözlüğü ve Kalpten Seven İnsanlar öykü kitaplarını yazdı. İlk romanı Kül ve Yel 2004 yılında yayımlandı. TRT2’de “Açık Kitap”, Açık Radyo’da “Sabun Köpüğü” programını hazırlayıp sundu. Halen Medyascope.tv’de Zeytin Dalı ve Sabun Köpüğü programlarını hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Çevrimiçi Mikroscope kültür ve sanat dergisinin de yayın yönetmeni.
Seçici Kurul Üyesi

ASUMAN KAFAOĞLU-BÜKE

1959 yılında İstanbul’da doğdu. California State Long Beach Üniversitesi, Felsefe bölümünden mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra, önce ODTÜ’de, sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yaptı. TRT Radyo3 ve Açık Radyo için edebiyat ve klasik müzik temalı programlar hazırlayıp sundu. İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünde ve Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde sanat felsefesi dersleri verdi.
1998-2006 ve 2016-2019 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi Kitap ekinde, 2006-2016 yıllarında Radikal Kitap ekinde düzenli olarak kitap eleştirileri yazdı. Yunus Nadi, Erdal Öz, Cevdet Kudret, Atilla İlhan, Duygu Asena ve Everest İlk Roman ödüllerinde seçici kurul üyesi olarak yer aldı.
“Yazın Sanatı” başlıklı kitabı 2011 yılında, “Tablodaki Kadın: Sanat Tarihinin Kitap Tutkunu Kadınları” kitabı ise 2022’de yayımlandı. 2023 başından beri Borusan Klasik Radyo için haftalık programlar hazırlayıp sunmakta ve halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde “Eleştirel Okuma” dersi vermektedir.