Skip to main content

Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü Yönetmeliği

 1. Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü, her yıl Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından kadın yazarların ilkgençlik edebiyatı türündeki üretimlerini desteklemek ve edebiyatta fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla verilir.
 2. Ödül, ilkgençlik edebiyatı türünde, roman, öykü ya da anlatı dallarında önceki yıl içinde kitap yayımlamış tüm kadın yazarlara açıktır. Yaş sınırı yoktur. Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir.
 3. Kitapların Türkçe yazılmış, ilk baskısı önceki takvim yılı (1 Ocak – 31 Aralık) içinde gerçekleşmiş ve ISBN numarası almış bir yayın olması gerekmektedir.
 4. Ödül başvurusu yazar ya da yazarın onayıyla yayınevi tarafından yapılır.
 5. Başvuru formu beyhaneczacibasiedebiyatodulu.com adresinden edinilir. Eksiksiz şekilde doldurulan ve imzalanan form, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ve başvurusu yapılan yapıtın 6 (altı) nüshasıyla birlikte aşağıdaki adrese gönderilmelidir. (Başvurunun yayınevi tarafından yapılması durumunda yazardan alınacak yazılı onay da dosyaya eklenmelidir.)
 6. Başvuru Adresi: Selin Sezen Kuzu (Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü) adına Kanyon Ofis Büyükdere Caddesi 185 34394 Levent – İstanbul
 7. Ödül başvuru dosyası 1 Mart – 16 Nisan 2024 tarihleri arasında -en geç 16 Nisan 2024 saat 16:30’a kadar ulaşacak şekilde- elden, posta ya da kargo yoluyla iletilebilir.
 8. Ödül koşullarına uymayan başvurular değerlendirme dışı tutulur. Gönderilen başvuru dosyaları ve kitaplar iade edilmez.
 9. Ödül, seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda verilir. Kurulun ödül değerlendirme sürecinde bir Vakıf temsilcisi toplantılara katılabilir ancak oy kullanamaz.
 10. Seçici Kurul Başkanı’nın yönetiminde toplanan kurul, genel değerlendirmenin ardından kazananı gizli oylamayla belirler. Ödül gizli oylamada en fazla oy alan yazara verilir. Yeterli toplama ulaşılmazsa, oylama tekrar edilir. (Seçici Kurul toplantısına katılamayan üyeler, oylarını kapalı zarfla önceden Seçici Kurul Başkanı’na gönderebilirler.)
 11. Seçici Kurul Üyeleri, üyelikleri sırasında ödül başvurusunda bulunamaz.
 12. Ödül değerlendirme sürecinin sonucunda yalnızca ödülü kazanan duyurulur, diğer başvuranlar arasında herhangi bir sıralama yapılmaz.
 13. Bu ödülü kazanan yazarlar, daha sonraki yıllarda ödüle yeniden başvuramaz.
 14. 2024 yılı için Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü tutarı 60.000 (altmış bin) TL olarak belirlenmiştir.
 15. Ödül 2024 Eylül-Ekim ayları içinde açıklanır. İstanbul’da gerçekleştirilecek törenle Vakıf Yönetimi ve Seçici Kurul tarafından takdim edilir.
 16. Seçici Kurul Prof. Dr. Jale Parla (Başkan), Prof. Dr. Nüket Esen, Prof. Dr. Sibel Irzık, Müge İplikçi ve Asuman Kafaoğlu-Büke’den oluşmaktadır.